Van-e időbeni előre megkötött megállapodás egy praxisközösség működésre vonatkozóan? Milyen időbeli vagy egyéb feltételekkel lehet váltani (“lazából” “szorosabba”, vagy fordítva, vagy kilépni a praxisközösségből?

A kollegiális praxisközösségbe való felvételi (vagy kilépési) kérelem ügyintézése az általános közigazgatási határidővel történik. A “szoros” praxisközösségek esetében a megalakulás időpontját a felek (a praxisközösségi tagok) határozzák meg, a nyilvántartásba vétel ügyintézése az általános közigazgatási határidővel történik. A praxisközösség alapító …

Adott esetben a praxisközösség bármely formájából kizárható-e az oda belépett tag és ha igen, milyen indokkal?

A kollegiális praxisközösség esetében a praxisközösségekről szóló 53/2021 (II.9.) Korm. rendeletben foglaltak alapján a praxiskezelőnek van lehetősége a praxisközösségi tagság megszűntetésére a jogszabályokban meghatározott, illetve azokból következő okok esetén. A praxiskezelő, illetve a területi kollegiális szakmai vezető a felvételi kérelemben …

Ha egy orvos önhibáján kívül nem tud belépni, mert nem tud összehozni kellő létszámú kollégát csak azért nem kap magasabb bért, mert vidéken dolgozik, és a helyi adottságok nem kedvezőek, ezért neki hátrányt kell szenvedni?

Nem szükséges feltétlenül a szorosabb praxisközösség (egyesült, integrált praxisközösség vagy praxisközösségi konzorcium) megszervezése. Akik a kollegiális praxisközösséghez csatlakoznak, tehát akik a területi kollegiális szakmai vezető illetékességi területén vállalják a “laza” praxisközösséghez történő csatlakozást, ezzel együtt a jogszabályban felsorolt elvárások teljesítését, …

Alapellátásban dolgozó fogorvos vagyok. A kollegiális praxisközösség vállalását tervezem. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdéseim vannak: a tulajdonomban lévő praxisjog megmarad vagy átkerül a praxisközösség tulajdonába? Amennyiben úgy döntök, hogy csatlakozok egy praxisközösséghez, akkor ennek mi a menete és milyen teendőim vannak?

A praxisjog személyhez kötött vagyoni értékű jog, ennélfogva átmenetileg sem lehet másé, csak és kizárólag a feltételeknek megfelelő természetes személyé. A csatlakozás feltételei a jogszabályban megtalálhatók és a honlapunkon részletesen ismertetésre kerülnek itt: oali.aeek.hu/praxiskozosseg…

Egy Bt. keretén belül az önkormányzattal kötött feladat-ellátási szerződéssel dolgozom felnőtt háziorvosként területi ellátási kötelezettséggel az önkormányzat háziorvosi rendelőjében. Szeretném megkérdezni, ha nem szándékozom a praxisközösség egyesült, integrált vagy konzorciumi formájához sem csatlakozni, működhetek-e tovább a jelenlegi módon változatlan finanszírozással? Ha nem, mi történik a praxisommal és a praxisjogommal?

Aki nem csatlakozik (nem akar, nem tud, nem vette észre a lehetőséget stb.), az a rendeletben szereplő melléklet bal oldali oszlopa szerint kapja meg a támogatást, tehát kevesebb bértámogatást kapnak, mint azok, akik vállalják a praxisközösséghez történő csatlakozást és vele …

Ha a “laza” praxisközösségből a későbbiekben vissza szeretnék menni a “semmilyen” praxisközösségi formába azt milyen határidővel és milyen feltételekkel tehetem meg?

A kollegiális „laza” praxisközösség esetében a praxisközösségből a Praxiskezelőnek tett nyilatkozattal léphet ki, a kilépést követő hónaptól a tájékoztatóban szereplő orvosi bértámogatás mértéke a középső oszlop helyett a bal oldali oszlopnak megfelelő lesz, a vállalásokat pedig a továbbiakban nem kell …